czwartek, 11 marca 2010

Sufity podwieszane

Mieszkanie czy dom może obyć się bez wielu rzeczy i dalej nim pozostanie. Nie ma jednak mieszkania, które nie miałoby sufitu (w przeciwieństwie do domu bez komina)  Jak wiadomo jest to nieodzowny element każdego wnętrza.


 W XXI wieku materiały i techniki stosowane w budownictwie pozwalają nam dowolnie tworzyć jego kształty i formy. Nie jest to skomplikowana czynność, więc korzystając z profesjonalnych porad budowlanych możemy samemu zrobić podwieszany sufit.

Można powiedzieć, że podwieszany sufit jest to powierzchnia (najczęściej z płyt gipsowych) przymocowana do stropu w pewnej odległości od niego. Płyty opierają się na lekkiej konstrukcji z aluminium, mocowanej do stropu lub więźby dachowej przy pomocy specjalnie do tego przygotowanych wieszaków.

Główną zaletą sufitu podwieszanego jest fakt, że umożliwia on zakrycie niestarannie i niedokładnie wykonanych stropów, oraz pozwala na umieszczenie w suficie opraw oświetleniowych. Można też ukryć pod nim różnego rodzaju przewody (np. wentylacyjne lub klimatyzacyjne) oraz podłączyć urządzenia sanitarne do za bardzo oddalonych pionów, a więc cały system rur, kabli i instalacji, bez których nie może istnieć żaden współczesny dom. Nikt nie powiedział, że sufity muszą być wyłącznie płaskie i niezauważalne. Architekci wnętrz często nadają im różne formy przestrzenne - zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak: hol, łazienka i miejscach, w których nastrój wnętrza tworzy się światłem.

Zaletą podwieszanego sufitu są także jego własności akustyczne. Pochłaniają dźwięki powietrzne w pomieszczeniu oraz osłabiają dźwięki materiałowe dochodzące spoza pomieszczenia. Dobra akustyka jest sporym plusem pomagającym w zrozumieniu mowy i czystość brzmienia dźwięków, zwłaszcza muzycznych. Ma to ogromne znaczenie w audytoriach, salach konferencyjnych i kinowych itp. Dobra akustyka poprawia też samopoczucie i komfort pracy (wycisza niepotrzebne dźwięki). Izolacja akustyczna między piętrami będzie również odgrywać rolę izolacji termicznej.

Jest jeszcze wiele zalet wykorzystania sufitu podwieszanego, jednak moim zdaniem najważniejsze z nich omówiliśmy już dosyć dokładnie. Teraz już państwo wiecie, że sufity nie muszą być nudne i płaskie, a mogą tworzyć wręcz wyszukane i gustowne kreacje.

Warto także pamiętać o tym, aby podczas wymyślania, projektowania i zakupu materiałów pod sufit, oszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Niektórzy powiedzą, że nie warto oszczędzać na materiałach, jednak prawda jest taka, że istnieje wiele zamienników popularnych produktów, które mają te same właściwości, jednak ich cena jest znacznie niższa. Dzięki alternatywnym materiałom będziemy mogli wybudować tani, ale solidny dom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz