poniedziałek, 25 października 2010

Jak tanio wybudować dom - Materiały

Wiele osób uważa, że na materiałach nie warto oszczędzać. To prawda, że często droższe materiały budowlane zwrócą się nam tak, że nie raz zapłaczemy nad ludźmi, którzy zdecydowali się na tańsze rozwiązania. Wiadomo, że materiały nie wpływają raczej na to, jak dom wygląda, ponieważ rzadko są widoczne. Mogą być za to najważniejszym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo, trwałość domu, a także koszty, które poniesiemy w związku z jego użytkowaniem.

Chyba najlepiej będzie, jeśli zacznę od fundamentów. Prawda jest taka, że na fundamentach nie warto oszczędzać. Powiem Ci tak - jeśli chcesz mieć w domu wilgoć, to możesz zaoszczędzić na pionowej izolacji fundamentów, natomiast jeśli chcesz, żeby z domu uciekało ciepło, to możesz oszczędzać na izolacji cieplnej podpodłogowej.

Jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, to można tu zaoszczędzić w prosty sposób. Wystarczy, żebyś zakupił materiały ociepleniowe od jednego producenta. Wtedy oprócz pewności, że dom jest ocieplony, dostaniesz jeszcze gwarancję producenta, oraz zaoszczędzisz kilka groszy. Nie próbuj oszczędzać na ocieplaniu ścian warstwowych, ponieważ przez to zwiększą się Twoje rachunki za ogrzewanie.

Stropy i dach są tak ważnym elementem domu, że na materiałach przeznaczonych na ich budowę, oszczędzać nie warto. Może doprowadzić to do zmniejszenia bezpieczeństwa domowników, a także sprawić, że dom będzie wyraźnie zimniejszy. Jeśli koniecznie musisz wyciągnąć parę groszy z tych dwóch elementów, powinieneś skonsultować się z konstruktorem. On powinien fachowo poradzić Ci to, co przed chwilą przeczytałeś ;)

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, na materiałach nie powinno się oszczędzać. Jeżeli już kupować to z atestem. Detale to drugi wazny aspekt i nie sądzę żeby ktoś rezygnował na izolacji wodnej czy też cieplnej. Raczej większość patrzy przysżłościowo, bo nawet 2 cm styropianu nie kosztuje dużo % do całej inwestycji. Oszczędności jak szukac to w planowaniu, czyli oszczędzać na wykończaniu wnętrz, lub rozłożyć to na etapy. Również można szukac ludzi z tego samego regionu i kupić u jedego producenta materiały budowlane co bedzie bardzo dużym profitem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie oszczedzać na materiałach ale kupować z glowa.
    Odwiedzic kilka hurtowni, kilka betoniarni.
    Jak ktoś buduje np z gazobetonu to nie widzę sensu kupować ytonga jak można kupić solbet lub H+H Tak samo jest z ceramiką. I radze przekalkulować jakość i cenę. Oczywiście może się stać tak ze z droższego ytonga firma wykonawcza zaproponuje nam mniej za robociznę . tutaj każdy detal ma znaczenie. Takich przykładów jest tyle ile różnych materiałów w naszym domu

    OdpowiedzUsuń