poniedziałek, 7 stycznia 2013

Dlaczego warto wspomagać wentylację?

Naturalna wentylacja, tzn. grawitacyjna, która działa dzięki istnieniu sił natury jest najpopularniejszym systemem wentylacyjnym w naszych domach. Niestety okazuje się, że choć bardzo popularny, to jednocześnie jest on niezwykle zawodny. Przy obecnej technologii budowania domów zastosowanie grawitacyjnej wentylacji jest najgorszym rozwiązaniem, na jakie możemy pozwolić.

Niestety, wciąż wielu inwestorów na takiej wentylacji poprzestaje...



Taki system sprawdzał się dawniej, gdy budownictwo nie było na takim wysokim poziomie, na jakim jest obecnie. Nieszczelne okna, drzwi, oraz wszelkie inne szpary i szczeliny pozwalały na swobodne napływanie świeżego powietrza do wnętrz mieszkań. Następowała odpowiednia wymiana zanieczyszczonego (uciekającego kanałami wentylacyjnymi z łazienki i kuchni) na czyste. System naturalny w zupełności wystarczał.

Teraz, gdy nasze domy są niezwykle szczelne, grawitacyjna wentylacja nie jest wystarczająca z tego względu, że świeże powietrze nie ma szans dostać się do środka budynku. Świeże, suche powietrze z zewnątrz dostarczane jest w bardzo niewielkich ilościach, co ma ogromny wpływ na zbyt wysoką wilgotność w pomieszczeniach. To z kolei przekłada się na nasze samopoczucie, a poza tym następuje ogromny rozwój pleśni, grzybów, co sprawia, że dotykają nas alergie i najróżniejsze choroby. Ponadto zła wymiana powietrza, większa wilgotność działa bardzo niekorzystnie na nasz dom, stopniowo niszczy go od wewnątrz. Wilgoć zamiast być usuwana z domu skrapla się na zimnych przegrodach -- ścianach, oknach, stropie. I wnika do tynku, gdzie pozostaje na dłużej.

Powietrze napływające z zewnątrz przez rozszczelnione okna nie bilansuje się z tym, które wydostaje się za pomocą kanałów wentylacyjnych. Może nawet dojść do odwrócenia ciągu przewodów kominowych. Oznacza to, że zanieczyszczone powietrze zamiast być odprowadzane poza budynek, jest zasysane do środka. Może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ponadto mała już ilość czystego powietrza, jaką mamy w pomieszczeniach dodatkowo jest pomniejszana w wyniku działania np. urządzeń gazowych, które pobierają powietrze do spalania.
 
Zła wentylacja prowadzi do ogromnych problemów, więc należy zrobić wszystko, by do takiego biegu wydarzeń nie dopuścić. Co można zatem zrobić?

Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, to trzeba zastosować nawiewniki, które zapewnią dopływ świeżego powietrza do wnętrza i poprawią jego wymianę. Najlepiej byłoby jednak wspomóc naturalny system wentylacyjny dodatkowymi systemami mechanicznymi (wentylacja wyciągowa, wywiewna), ewentualnie zastąpić całkowicie wentylację grawitacyjną czymś innym, np. wentylacją nawiewno-wywiewną. To rozwiązanie jest kompleksowym systemem, działającym wyłącznie za pośrednictwem urządzeń wymuszających cyrkulację powietrza, oraz sieci kanałów wentylacyjnych. Wtedy możemy mieć pewność, że w naszych domach powietrze jest prawidłowo wentylowane.

Dodatkowo, jeśli zależy nam na niższych kosztach eksploatacyjne mieszkania, to zastosować można wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Taki system przede wszystkim polecany jest dla domów jednorodzinnych. Koszt założenia takiej wentylacji zwraca się bardzo szybko, a w przyszłości mamy niższe rachunki za ogrzewanie i oczywiście nie mamy żadnych problemów z niszczeniem konstrukcji budynku i przede wszystkim z naszym zdrowiem. Odpowiednia wentylacja oszczędzi nam niepotrzebnych wydatków na drogie remonty, a my unikniemy bólu głowy, złego samopoczucia, będziemy mniej podatni na choroby i alergie.
 
Już na początku budowy domu powinno się pomyśleć o prawidłowym wentylowaniu go. To jest niezwykle ważna sprawa, którą większość z nas bagatelizuje ponosząc ogromne konsekwencje w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz