sobota, 6 października 2012

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Hałas jest jedną z poważniejszych przyczyn konfliktów sąsiedzkich. Problem ten może dotyczyć zarówno mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych jak i mieszkańców blokowisk, choć oczywiście w szczególności bloków. Zwłaszcza tych wybudowanych z tzw. wielkiej płyty. Badania dowodzą, że brak komfortu codziennego życia wywołanego nadmiernym i uciążliwym hałasem przyczynia się do częstszego występowania chorób oraz przedwczesnego starzenia.  Częste niewyspanie staje się przyczyną obniżenia jakości życia, oraz prowadzi do spadku wydajności w pracy. Ponoć hałas właśnie w czasie snu powoduje największe ubytki słuchu! Lektura forów zaś dowodzi, że rozprzestrzenianie się dźwięków między lokalami jest powodem permanentnego wkurzenia dużej części mieszkańców bloków.


Warto zatem zadbać o to, by przez ściany mieszkania przedostawało się jak najmniej dźwięków. I to zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz. Każdy zna przecież historie o sąsiadach, którym przeszkadza biegające po podłodze dziecko, albo szczekający pod nieobecność domowników pies.

Ale w  jaki sposób możemy zatem się chronić przed rozprzestrzenianiem hałasu? Co można zrobić, by wyciszyć własne mieszkanie? Wszystko zależy od sytuacji, lokalizacji źródła hałasu i konstrukcji budynku.

Jeżeli w naszym domu są drewniane okna pojedyncze, wykonane w starej technologii i najczęściej wypaczone z uwagi na ich wiek, przede wszystkim musimy pomyśleć o ich wymianie. Zastosowanie drewnianych okien podwójnych lub najlepiej okien plastikowych o wysokim współczynniku dźwiękochłonności diametralnie ogranicza poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz. Pamiętać należy, że oprócz samej technologii w jakiej wykonane jest takie okno, równie istotną sprawą jest prawidłowy montaż, uszczelnienie oraz odpowiedni dobór nawiewników, które obniżają skuteczność pochłaniania dźwięku.

Innym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie wyciszania mieszkania jest podłoga. Ostatnio modne jest wykończenie podłóg w postaci paneli bądź parkietów. Podłoga wykonana w ten sposób jest estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości, jednak w trakcie codziennej eksploatacji stanowi źródło hałasu. Nawet przy prawidłowo ułożonej podłodze i zastosowaniu pod panelami warstwy dźwiękochłonnej, dźwięk każdego kroku będzie słyszalny zarówno w naszym mieszkaniu jak i w pomieszczeniach znajdujących się pod nim. Warto o tym pomyśleć w ramach dobrych stosunków sąsiedzkich, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku z wielkiej płyty, które z reguły mają tragiczne własności akustyczne.

O wiele lepszym rozwiązaniem, pod kątem ograniczenia hałasu, jest zastosowanie wykładziny PCW bądź terakoty. Ułożenie w pomieszczeniu dywanu także skutecznie przyczynia się do zmniejszenia emisji hałasu. Dobrym sposobem na wyciszenie podłogi jest zastosowanie tzw. pływającej podłogi, czyli warstwy wełny mineralnej i styropianu przykrytej kilkucentymetrową warstwą betonu, jednak rozwiązanie to można brać pod uwagę tylko tam, gdzie strop jest w stanie przenieść duże obciążenie.

Jeżeli źródło hałasu jest w mieszkaniu znajdującym się nad naszym mieszkaniem, kwestia wyciszenia jest wtedy wysoce problematyczna. Zawsze najlepszy efekt wyciszenia uzyskujemy wyciszając podłogę, nie <strong>sufit</strong>. Można zastosować nowoczesne tynki dźwiękochłonne, co jednak jest rozwiązaniem o niskiej skuteczności i wysokich kosztach. Istnieją także specjalne panele wygłuszające montowane bezpośrednio na sufit. Zastosowanie tej metody przynosi niezłe rezultaty przy średnich kosztach, jednak estetyka takiego rozwiązania nie każdemu przypadnie do gustu. Pamiętać należy, że zastosowanie zwykłych paneli styropianowych nie poprawi, a w niektórych przypadkach pogorszy sytuację. Podobnie w przypadku zastosowania sufitu podwieszanego, który w skrajnym przypadku będzie pracował jak pudło rezonansowe wzmacniające hałas, czyli przyniesie skutek odwrotny.

Innymi źródłami przenoszenia dźwięku w mieszkaniu są ścianki działowe, najczęściej te wykonane z płyt gipsowo-kartonowych bez zastosowania odpowiedniej warstwy wygłuszającej, oraz rury instalacji grzewczej, sanitarnej i gazowej. Najlepsze efekty przy wyciszeniu tych elementów mieszkania osiąga się niestety na etapie projektowania bądź generalnego remontu, stosując wtedy specjalne przepusty na rury instalacyjne oraz unikając stosowania ścian gipsowych w miejscach o podwyższonym hałasie.

Pamiętajmy też, że jeżeli natężenie dźwięku jest wysokie, nie istnieją skuteczne metody na jego stłumienie, a wszelkie rozwiązania dostępne na rynku służą jedynie jego obniżeniu. Często najskuteczniejszym i najtańszym sposobem na zmniejszenie hałasu jest wystąpienie na drogę prawną, w zależności od przyczyn hałasu.

Ja tam jednak uważam, że czasami warto pomyśleć po prostu o zmianie miejsca zamieszkania. Zdrowie i święty spokój są najważniejsze. A na wsi można do tego rozkoszować się dźwiękami przyrody.

1 komentarz: