czwartek, 2 stycznia 2014

Budynki drewniane o konstrukcji szkieletowej

W Polsce bardzo popularne są domy z bali, w których ściany wykonywane są z jednorodnych bali drewnianych. Ze względu na przepisy budowlane, nie jest możliwe wznoszenie takich budynków mieszkalnych, bo ściana z litego drewna ma zbyt słabe parametry termoizolacyjne. Oznacza to, że nawet taka ściana musi być ocieplona.

Skoro więc w ścianie drewnianego budynku trzeba i tak umieścić ocieplenie, to może zaplanować to zupełnie inaczej -- po prostu umieszczając ocieplenie wewnątrz ściany? Na tym właśnie polega wznoszenie ścian w technologii szkieletowej.


Najpierw wykonuje się szkielet, montując ze sobą belki drewniane o odpowiednich przekrojach. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń przez ściany. Gęstość rozstawienia belek w ścianie oraz ich przekroje zależą od przewidywanych obciążeń.

I domek wygląda trochę tak, jakby był sklejony z zapałek. Poniższa fotografia (źródło: europeanhouse.weebly.com, autor nieznany) przedstawia taką właśnie konstrukcję domu.


Ściana o konstrukcji szkieletowej jest bardzo ciepła pomimo małej grubości. Znacznie przekracza parametry najlepszych murowanych ścian jednowarstwowych!

Nic dziwnego, bo przestrzeń między słupami szkieletu wypełnia się wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo, ściana wyposażona jest w paroizolację, która zapobiega przenikaniu (dyfuzji) pary wodnej przez ścianę. Oddychaniu przez ściany mówimy "nie"!

Poniższy rysunek (źródło: free.woodworking-plans.org, autor: nieznany) przedstawia przekrój przez taką ścianę.

Czym się takie ściany obija? Od wewnątrz deskami, płytami OSB lub płytami kartonowo-gipsowymi. Od zewnątrz zaś -- przede wszystkim OSB. Zewnętrzną powierzchnię można też okleić dodatkowo styropianem, albo otynkować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz