poniedziałek, 17 października 2011

Jak rozsądnie kupić działkę

Pierwszym krokiem do wybudowania własnego domu jest zawsze pozyskanie działki. Czasem otrzymujemy ją w spadku, częściej jednak musimy ją kupić.

Przy wydawaniu pieniędzy na jakąkolwiek nieruchomość pierwszym kryterium zawężającym nasz wybór są zawsze możliwości finansowe. Dobrze jest zrobić sobie rachunek sumienia, w razie potrzeby umówić się z doradcą kredytowym, jeśli jest potrzeba wzięcia kredytu hipotecznego. Uwzględnić trzeba wszystkie koszty związane z zakupem domu lub działki:
  • koszty związane z obsługą kredytu,
  • taksę notarialną,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • koszty ewentualnego utworzenia lub zmiany wpisu w księdze wieczystej.
Kiedy wiemy, ile mamy pieniędzy do dyspozycji, możemy wybrać się na poszukiwania działki.

Kryteria istotne przy wyborze działki

Dobra działka powinna w mojej opinii powinna spełniać następujące warunki:
  1. być nachylona na południe, zaopatrzona we wjazd od północy,
  2. być uzbrojona w przyłącze elektryczne, wodociągowe oraz kanalizacyjne (gaz ziemny też się przyda, ale już niekoniecznie, bo to nie jest jedyne paliwo do ogrzewania),
  3. mieć plan zagospodarowania przestrzennego spełniające nasze oczekiwania (albo wydane odpowiednie warunki zabudowy, jeśli nie ma uchwalonego planu zagospodarowania),
  4. mieć czystą sytuację prawną, tj. księgę wieczystą bez żadnych niespodzianek w postaci zmarłego współwłaściciela, którego postępowanie spadkowe jeszcze nie zostało przeprowadzone, albo służebności przejazdu dla sąsiada.
Warto przejechać się po bliższej i nieco dalszej okolicy, pod kątem sprawdzenia, czy nie ma tam inwestycji, które mogłyby być dla nas uporczywe (np. schroniska dla psów kilometr dalej, z którego nocami nieść się będzie niekończące się szczekanie, albo wytwórni betonu, z której betoniarki będą rozjeżdżać drogę przed działką). Warto popytać przyszłych sąsiadów, jak się im w danym miejscu żyje. Warto sprawdzić potencjalnego sprzedawcę działki, również z wykorzystaniem dzisiejszych zdobyczy techniki (m.in. portalu Nasza Klasa).

Optymalna wielkość działki

Wielkość działki i jej położenie to dwa czynniki wpływające na jej cenę. Im działka większa, tym droższa, ale najczęściej cena 1 m² działki spada wraz ze wzrostem jej powierzchni. Ważny jest też kształt działki, ulokowanie dojazdu, sąsiedztwo wysokich budynków lub drzew (być może zacieniających miejsce, w którym w przyszłości znajdzie się taras).

Optymalna wielkość działki będzie kompromisem między jej dużą powierzchnią a wysoką ceną. Podobno działki o powierzchni ok. 1 000 m² sprzedają się najlepiej. Na tej powierzchni można łatwo zmieścić sam dom, ale także budynki gospodarcze, garaż, oraz kawałek ogrodu do miłego spędzania czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz