Przy wydawaniu pieniędzy na jakąkolwiek nieruchomość pierwszym kryterium zawężającym nasz wybór są zawsze możliwości finansowe. Dobrze jest zrobić sobie rachunek sumienia, w razie potrzeby umówić się z doradcą kredytowym, jeśli jest potrzeba wzięcia kredytu hipotecznego. Uwzględnić trzeba wszystkie koszty związane z zakupem domu lub działki:
- koszty związane z obsługą kredytu,
- taksę notarialną,
- podatek od czynności cywilnoprawnych,
- koszty ewentualnego utworzenia lub zmiany wpisu w księdze wieczystej.
Kryteria istotne przy wyborze działki
Dobra działka powinna w mojej opinii powinna spełniać następujące warunki:
- być nachylona na południe, zaopatrzona we wjazd od północy,
- być uzbrojona w przyłącze elektryczne, wodociągowe oraz kanalizacyjne (gaz ziemny też się przyda, ale już niekoniecznie, bo to nie jest jedyne paliwo do ogrzewania),
- mieć plan zagospodarowania przestrzennego spełniające nasze oczekiwania (albo wydane odpowiednie warunki zabudowy, jeśli nie ma uchwalonego planu zagospodarowania),
- mieć czystą sytuację prawną, tj. księgę wieczystą bez żadnych niespodzianek w postaci zmarłego współwłaściciela, którego postępowanie spadkowe jeszcze nie zostało przeprowadzone, albo służebności przejazdu dla sąsiada.
Optymalna wielkość działki
Wielkość działki i jej położenie to dwa czynniki wpływające na jej cenę. Im działka większa, tym droższa, ale najczęściej cena 1 m² działki spada wraz ze wzrostem jej powierzchni. Ważny jest też kształt działki, ulokowanie dojazdu, sąsiedztwo wysokich budynków lub drzew (być może zacieniających miejsce, w którym w przyszłości znajdzie się taras).
Optymalna wielkość działki będzie kompromisem między jej dużą powierzchnią a wysoką ceną. Podobno działki o powierzchni ok. 1 000 m² sprzedają się najlepiej. Na tej powierzchni można łatwo zmieścić sam dom, ale także budynki gospodarcze, garaż, oraz kawałek ogrodu do miłego spędzania czasu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz